Rehberlik / Sigara Bağımlılığı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 


SAKIN SİGARA İÇME!

Her geçen gün daha genç yaşta çocuklar sigara içmeye başlıyor. Pek çok ebeveynin bu konuda eli-kolu bağlı olsa da kendisi de bağımlı olan ebeveynler çocukları için kötü bir örnek olduklarından daha da zor durumdalar.
Uzmanlar bağımlılıktan korunma çalışmalarının daha ilkokul çağında başlaması gerektiğini, bu yaşlarda çocukların bunu henüz ders gibi algılamadıklarını oysa daha sonra (13-14 yaşlarından itibaren) çocukların arkadaş çevresinin etkisi altına girdiğini ve çocuklara yaklaşmanın gittikçe zorlaştığını belirtiyorlar.İstatistikler de bunu doğruluyor: Çocuklar ilk sigaralarını ortalama 12 yaşında içiyorlar üstelik bunlar sadece resmi istatistikler. Tahminlere göre kayıtlara girmeyen pek çok 9-10 yaşında sigara bağımlısı çocuk bulunuyor.
Ancak bu yaştaki çocuklara sigaranın beraberinde getirdiği kalp krizi, kanser gibi hastalıklardan bahsetmek beraberinde 2 tehlike getiriyor. Birincisi bu yaştaki çocuklarda vücutları ile sigara arasındaki bağlantıyı anlayabilecek kadar bilgi birikimi olmuyor, ikincisi de pek çok çocuk sigara içen ebeveynleri ile endişeye kapılıp onların hastalanıp öleceğini düşünmeye başlıyor.
Bağımlılıktan korunma çalışmalarında çocukların kendine güveninin arttırılması ve çocukların vücutları ile ilgili bilinçlerinin arttırılması en önemli noktayı teşkil ediyor.
Çocuklar aslında vücutlarının son derece sağlam bir mekanizma olduğunu ama sigara ve diğer uyuşturucuların sağlıklarını bozup vücutlarını güçsüz düşüreceği konusunda bilinçlendirilmeli ve yaşlarına uygun anlatım şekilleri kullanılmalıdır.
Küçük çocuklarda sigaradan çektikleri her nefes ile ciğerlerine giden nikotinin vücuduna nasıl yerleştiği görsel olarak (çizgi film v.b) anlatılabilir. Daha ileri yaşlardaki gençlerde ise çok daha etkili konular seçmek gerekiyor. Mesela genç kızlara doğum kontrol hapı ile beraber sigara kullanımının kalp krizi ve felç gibi ciddi rahatsızlıkları beraberinde getirdiği; genç erkeklerde ise sigara ve uyuşturucu bağımlılığının iktidarsızlığa yol açtığı anlatılabilir. Bunlar gerçekten çok uç örneklemeler olmakla beraber bu yaşlardaki gençlerin ilgi alanı olan cinsel konularla ilgili örnekler olmaları açısından etkileme gücü en yüksek konulardır. Cinsellik bu yaşlarda en önemli konudur ve bununla ilgili rahatsızlıklara tahammülleri yoktur.
Yine de bu tür bir bilgilendirme yerine gençlerin toplum içindeki imajları ile ilgili kampanyalara ağırlık verilmesi daha etkili olacaktır. Sigara kullananların değil, kullanmayanların cool-popüler-çekici oldukları yönündeki bir bilinç yerleştikten sonra ancak gençler arasındaki sigaraya başlama oranı azalacaktır.

Çocuğunuzun sigaraya başlamasını önlemek için 5 öneri:
· Eğer ebeveyn olarak kendiniz de sigara içiyorsanız bir ikilem yaratırsınız. Ancak yine de açıkça sigara kullandığınızı kabul edin ve bu bağımlılığın aslında ne kadar iğrenç olduğunu söyleyin.
· Sigara içmediği için çeşitli ödüller belirleyin.(Ehliyet, Tatil, Para ödülü ) Bu bir tür rüşvet olsa da eğer ödül yeterince cazip ise sigara kullanmamayı tercih edecektir.
· İlk sigaradan itibaren bağımlılığın başladığını kesin olarak ifade edin.
· Asıl cool olanın kendi kararlarını kendisinin vermesinin olduğunu buna başkalarının karar veremeyeceğini yeterince erken yaşlarda öğretin.
Eğer çocuğunuz sigara içiyorsa:
· Asla sigaranın zararları hakkında uzun söylevler vermeyin.
· Eğer sigarayı bırakmaya hazır olduğunu hissediyorsanız terapi için dışarıdan yardım almasını sağlayın(Akupunktur-Hipnoz v.b.)
· Kendi kendisine yardım etmesi için ona destek olmaya çalışın. Mesela sigarayı bırakmakla ilgili yayınları, kitapları okuması için ona gösterin.


Kaynak: http://www.webhatti.com/anne-ve-cocuk/52178-cocuklar-ve-sigara.html 

Öğrenme Bozukluğu  /  Dikkat Eksikliği  /  Üstün Zekâlı Çocuklar  /  Sigara Bağımlılığı  /  Madde Bağımlılığı  /  Okul Fobisi  /  TV'nin Etkileri